Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 

16 | 01 | 2021

UROCZYSTE OBCHODY 50-LECIA SZKOŁY W OLSZANCE

 

Szkolna odyseja

...dla  uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszance rozpoczęła się dokładnie 50 lat temu, 8 września 1969 r. To wówczas do nowo wybudowanego budynku szkoły wkroczyło osiemnaścioro pierwszoklasistów. Rok później mury „prawdziwej” szkoły opuściło 44 absolwentów.  Pierwotnie naukę organizowano w domach prywatnych, później  rolę  prowizorycznej szkoły spełniały dwa budynki: byłego przedszkola i domu nauczyciela. Około roku 1960 zrodził się pomysł wybudowania nowej szkoły. Starania, które podjęto, efekty przyniosły w 1968r. Wówczas dokonano aktu wmurowania kamienia węgielnego. Prace ruszyły pełną parą. Szkoła powstała w rekordowym czasie 8 miesięcy. Nie udałoby się to, gdyby nie zaangażowanie całej społeczności. Szkole nieprzypadkowo nadano  imię Brygady Partyzanckiej „Grunwald”- żołnierze brygady osiedlili się właśnie tu, w Pogorzeli i w Olszance, i oni byli inicjatorami budowy szkoły.

            Od tego momentu upłynęło pół wieku. Dnia 26 października 2019 r. absolwenci,  nauczyciele zarówno ci obecni jak i emerytowani, goście i uczniowie zebrali się, aby wspólnie uczcić to doniosłe wydarzenie. Pierwszym punktem uroczystości było przekazanie sztandaru ZBOWiD-u. Organizacja formalnie już nie istnieje, żyją jeszcze jej członkowie. Ich życzeniem było, aby sztandar trafił we właściwe ręce. Godnym następcą okazała się właśnie nasza szkoła. Pani Dyrektor Bożena Lorent, przyjmując dar, podkreśliła,że sztandar ten towarzyszył naszej placówce podczas wielu ważnych wydarzeń, jego losy nierozerwalnie są z nią związane.

Kilka minut później mieszkańcy najodleglejszych zakątków Olszanki i Pogorzeli usłyszeli odgłosy werbli.  W asyście pięciu pocztów sztandarowych, uczniowie i zaproszeni goście oddawali cześć ofiarom II wojny światowej poległym na wszystkich frontach świata, odpowiadając na wezwania Apelu Poległych. Chwilę później  wszyscy udali się do Kościoła Parafialnego w Pogorzeli na uroczystą Mszę św. Ksiądz Aleksander Michał Drożdż wygłosił pełne pasji kazanie na temat roli szkoły we współczesnym świecie, w cywilizacyjnym chaosie, w którym zagubiony młody człowiek musi odnaleźć siebie, sens życia, własny system wartości. To właśnie szkoła powinna być dla niego drogowskazem w tym trudnym momencie.  Po zakończonej eucharystii wszyscy udali się do szkoły na uroczystą akademię. Rozpoczęła się ona od powitania przez panią Dyrektor Bożenę Lorent zaproszonych gości. Na tak ważnej uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli władz

- przybyła Wójt Gminy Olszanka pani Aneta Rabczewska, przewodnicząca RG Olszanka pani Wanda Galant, Sekretarz Gminy pani  Ewa Rosińska. Marszałka Województwa Opolskiego reprezentował  Przewodniczący Rady Miejskiej Brzegu  pan Janusz Ireneusz Wójcik,  Opolskiego Kuratora Oświaty reprezentowała – st. wizytator pani Aldona Kania, ZKRPiBWP reprezentował pan Józef Duda, Przewodnicząca RR pani Ewa Wasilewska- Zielińska. Razem z gospodarzami z Olszanki świętowali dyrektorzy  szkół z terenu gminy, sołtysi,radni, emerytowani pracownicy szkoły, rodzice,  przedstawiciele instytucji współpracujących ze szkołą, sponsorzy, absolwenci. Obecność tak dostojnych  osobistości była potwierdzeniem wyjątkowości tego święta, wyróżnieniem dla szkoły i  wyrazem szacunku.

            Akademia rozpoczęła się od przypomnienia historii szkoły, trudnych początków jej powstania, zmagań z przeciwnościami losu. Odtworzono także wydarzenia, które podniosły rangę placówki- nadanie szkole sztandaru w 1970 czy utworzenie hymnu przez ówczesnych nauczycieli.  Ale szkoła to nie tylko mury, to także historie ludzi, z których każdy pozostawił tutaj cząstkę siebie. Uroczystą minutą ciszy i złożeniem kwiatów pod pamiątkową tablicą uczczono pamięć nieżyjących pracowników szkoły, absolwentów, członków Komitetów Rodzicielskich, Członków Komitetu Budowy. Po tej chwili refleksji nadszedł czas na  uroczyste podziękowania skierowane do osób i instytucji, które wspierały szkołę w  pełnieniu jej misji. Z okazji okrągłego jubileuszu 50 statuetek powędrowało do rąk tych, którym nasza szkoła jest szczególnie bliska. Osobnym dyplomem z podziękowaniami zostali uhonorowani sponsorzy. Na koniec pani dyrektor wyraziła uznanie dla wysiłku i pracy poprzednich dyrektorów i nauczycieli, którzy tworzyli tę szkołę. Nauczyciele, którzy od 30 lat czynnie wychowują kolejne pokolenia uczniów i kształtują wizerunek szkoły otrzymali pamiątkowe podziękowania.

            Jubileusz szkoły to doskonała okazja do tego, aby ją wyjątkowo uhonorować. Z tej okazji dostojna jubilatka otrzymała wiele życzeń i dowodów sympatii. Pani Wójt, Pani Sekretarz i Przewodnicząca Rady Gminy złożyły na ręce dyrektor Bożeny Lorent  okolicznościowy grawerton i czek  na  10 000 zł. Pamiątkową tablicę przekazał pan Jan Pich-  reprezentant Polskiego Związku Łowieckiego „Cyranka” w Brzegu. Wzruszające życzenia przesłała pani Barbara Mrowiec, wieloletnia dyrektorka szkoły w Olszance, naoczny świadek  jej budowy. Dyrektor PSP w Jankowicach Wielkich pan Adam Grabowski wraz z  gratulacjami przekazał zestaw piłek. Miłym akcentem były  słowa przysłane przez dyrektorów szkół powiatu brzeskiego czy absolwentów, którzy we wdzięcznej pamięci zachowali swój pobyt w placówce.  Wielu gości chciało się podzielić z innymi swoimi wspomnieniami związanymi z tą placówką. Panie Bożena Załęska i Danuta Bandrowska to żywe legendy szkoły w Olszance, związane z nią były przez niemal całe zawodowe życie. Z nostalgią snuły refleksje na temat tego, „jak to kiedyś było”, podkreślały specyfikę pracy, której nie zostawiało się przecież po opuszczeniu budynku. Dzisiaj z radością patrzą na rozwijającą się szkołę, która z odwagą stawia czoła wyzwaniom XXI wieku.

            Ostatnia część uroczystości należała do uczniów. Najpierw drugoklasiści zaprezentowali się w pięknym tańcu z szarfami, później starsi uczniowie przedstawili krótkie anegdoty z życia sławnych uczonych, którzy nie zawsze byli prymusami w szkole. Miłą niespodzianką był recital pt. „Kogo  nasza miłość obchodzi” w wykonaniu absolwentów szkoły -pani Małgorzaty Kulińskiej i jej syna Macieja.

            Jak na jubileuszowe spotkanie przystało, na zakończenie wszyscy zaśpiewali gromkie „Sto lat” i poczęstowali się jubileuszowym tortem. Przybyli goście, absolwenci, zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły i wspomnień przy kawie. Aby ułatwić im sentymentalną podróż w przeszłość, przygotowano ekspozycję kronik szkolnych, prezentację multimedialną zdjęć, wystawę zdjęć i prac uczniowskich. Szczególnym powodzeniem wśród zaproszonych gości cieszyły się stare kroniki szkolne i pamiątkowe tableau. Iluż wzruszeń i radości dostarczało przekładanie kart starych ksiąg, oglądanie zdjęć koleżanek i kolegów z klasy, zdjęć z wycieczek, odczytywanie wpisów zamieszczonych w pamiątkowej księdze, odnajdywanie wizerunku wychowawcy, nauczycieli. Każdy z gości otrzymał pamiątkową monografię szkoły pt. „50 lat w historii i tradycji” opisującą  50 lat jej istnienia. O tym doniosłym jubileuszu obchodzonym w roku 2019  będzie przypominał pamiątkowy dąb, posadzony przed szkołą.

            Pierwsze półwiecze za nami, zaczynamy tworzyć historię na kolejne 50 lat.

Zorganizowanie uroczystości możliwe było dzięki wsparciu sponsorów.

Dzięki zrozumieniu i pomocy mogły być realizowane przedsięwzięcia, którym bez Waszego wsparcia nie podołalibyśmy. Cieszymy się, że to właśnie w Was znaleźliśmy sojusznika.

 

1.Zakład Rolno – Usługowy Janów s.c. Maciej Majchrowski i Marian Olejnik

2.PPUH Pinus Sp. j. Mariusz Smolarczyk i Jerzy Smolarczyk

3.Przedsiębiorstwo Rolno – Przetwórcze Rola z o.o. Małgorzata Danieliszyn i Julian Danieliszyn

4.Brzeska Fabryka Pomp i Armatury Meprozet Sp. z o.o.

5.Bank Spółdzielczy Grodków -Łosiów

6.Alfa Market Budowlany Sp. z o.o. ul.

7.Agent Ubezpieczeniowy Dariusz Piasecki

8.Marbet Opole - Mera S.A. Lewin Brzeski

tekst Adriana Gall

foto Joanna Sowierszenko i Wioletta Perkowska

JUBILEUSZ 50-LECIA

OGŁOSZENIE

 

 

E-szkoła
Projekty
ABSOLWENCI
BIP PZSP W OLSZANCE
Nasze sukcesy
Odwiedziny

Odwiedza nas 30 gości oraz 0 użytkowników.

Ostatnio dodane
Statystyka odwiedzin
1802277
dziś
wczoraj
w tym tyg.
w zesz. tyg.
do tej pory
1197
1634
6874
1791063
1802277